Uczennice w ciągu kilku miesięcy miały przeczytać 8 książek wskazanych w regulaminie.
Noemi i Hania reprezentują nieliczne grono osób, które uwielbia czytanie. Literatura dla nich to realizacja słów Monteskiusza: „Książki są jak towarzystwo, które człowiek sobie dobiera” .
Do konkursu uczennice przygotowały się pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Wandy Kozy.
Laureatkom gratulujemy wspaniałych wyników. Życzymy, aby zwycięstwo w konkursie dodało chęci i zapału do zgłębiania tajemnic kolejnych książek i stanowiło stałą wartość w drodze do zdobywania prawdziwej mądrości.
Czworo uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu zostało laureatami Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej OLIMPUS 2018, której celem była popularyzacja i poszerzenie wiedzy na temat wierzeń starożytnej Grecji i Rzymu. Szymon Sarzyński, Kacper Krasnowski i Julia Krasnowska, uczniowie klasy VIII wykazali się doskonałą znajomością tematyki mitologicznej, osiągnęli bardzo wysokie wyniki. Godnie reprezentował w olimpiadzie szkołę także uczeń klasy VI Hubert Wawrynek. Uczniowie zafascynowani światem olimpijskich bogów włożyli wiele wysiłku w opanowanie obszernego i niełatwego materiału książkowego, a odniesiony sukces jest potwierdzeniem ich zdolności oraz wytrwałości w realizacji zamierzonych celów. Uczniów do konkursu przygotowała polonistka Wanda Koza.
PATRIOCI
Z PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BIAŁOPOLU
W dniu 11 listopada 2018 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu odebrali statuetki, medale okolicznościowe oraz dyplomy za wysokie wyniki uzyskane w XVII Powiatowym Przeglądzie Pieśni i Poezji Powstańczej i Patriotycznej.
Organizatorami Konkursu było Starostwo Powiatowe w Chełmie i Publiczna Szkoła Podstawowa w Wojsławicach Kolonii. Przegląd był przeprowadzany w dwóch oddzielnych kategoriach: pieśni patriotycznej i poezji patriotycznej.
Konkurs rozwijał zainteresowania literackie i muzyczne wśród dzieci i młodzieży, doskonalił umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę oraz propagował wartości patriotyczne i kształtował wrażliwość duchową młodego pokolenia.
W kategorii literackiej klas VII- VIII oraz III gimnazjum
II miejsce przyznano Julii Krasnowskiej za piękny wiersz ,,Popatrz synu…”
Wyróżnienie otrzymał Kacper Krasnowski, który napisał liryk ,,Moja Polska”.
W kategorii literackiej klas IV- VI wyróżniona została Hanna Gągoł za utwór ,,Flaga’’.
Uczniów do konkursu przygotowywała nauczycielka języka polskiego Wanda Koza.
W kategorii solista klas 0- III szkoły podstawowej:
I miejsce zdobyła Nikola Krasnowska
W kategorii solista klas IV- VI szkoły podstawowej
III miejsce otrzymał Krzysztof Gągoł
W kategorii solista klas VII- VIII i III gimnazjum na III miejscu uplasował się Patrycja Wilgos.
W kategorii zespół klas VII- VIII i III gimnazjum
II miejsce zajął zespół ,,Śpiewająca Szóstka”
Uczniów do konkursu przygotowywała nauczycielka muzyki Beata Rondoś- Krasnowska.
Scenariusz imprezy
Pani Beata Mojsiejuk została laureatką i zajęła III miejsce w konkursie dla nauczycieli ogłoszonym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie i Redakcję biuletynu "Biblioteka Aktywna" na scenariusz imprezy z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Rozstrzygniecie konkursu nastąpiło 15 maja 2009 roku. Wszystkie nagrodzone scenariusze zostaną opublikowane w biuletynie "Biblioteka Aktywna".
Bądź nam ostoją, Ojczyzno moja!
Uczniowie kl. IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu uzyskali wysokie wyniki w XVIII Powiatowym Przeglądzie Poezji Powstańczej i Patriotycznej, który odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej w Wojsławicach Kolonii.
Konkurs propagował wartości patriotyczne, kształtował wrażliwość duchową młodego pokolenia oraz rozwijał zainteresowania literackie uczniów.
W kategorii literackiej klas IV- VI Krzysztof Gągoł uzyskał II miejsce, zaś Karolina Jelinek i Lena Kowalska zostały wyróżnione.
Uczniów do konkursu przygotowywała polonistka Wanda Koza.
Sześcioro uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu godnie reprezentowało szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim im. Marii Konopnickiej w Teresinie. Uczennice kl. III Nikola Krasnowska i Agata Leśnicka uroczo deklamowały wiersze ,,Przy mrowisku” i ,,Tęczowy duszek”. Nikola zajęła III miejsce w grupie wiekowej I- III. Do konkursu przygotowała ich nauczycielka nauczania zintegrowanego Maria Wielgus.
Niezwykły kunszt recytatorski wykazał uczeń kl. VIII Kacper Krasnowski, który w konkursie zajął II miejsce w grupie wiekowej ( kl. VI- VIII). Zaprezentował on fragment opowiadania Marii Konopnickiej ,, Miłosierdzie gminy”. Natomiast uczennica kl. IV Oliwia Jurczuk niezwykle ciekawie wyrecytowała wiersz ,,Nasza książeczka”. Kacpra i Oliwkę do konkursu przygotowała polonistka Wanda Koza.
Z wielkim przejęciem prezentowali także swoje umiejętności recytatorskie uczennice kl. V i VII. Nikola Bronicka pięknie wyrecytowała fragment utworu ,,Nasza szkapa”, zaś Zofia Tarnawska interesująco wydeklamowała fragment opowiadania ,,Banasiowa” . Uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka języka polskiego Diana Olejniczak.
Sukcesy gimnazjalistów
z Białopola
Uczniowie klasy III gimnazjum Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu zostali laureatami ogólnopolskich konkursów historycznych w kategorii literackiej poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uczniowie wzięli udział w uroczystym podsumowaniu konkursów w Lublinie i Warszawie otrzymując liczne i cenne nagrody.
Opiekunami uczniów była p. Joanna Rondoś.
Grupa Teatralna Radosna Dziewiątka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu zajęła I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych. Organizatorem konkursu byli: Szkoła Podstawowa w Sielcu, Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach, Starostwo Powiatowe w Chełmie. Dziewięcioro uczniów z grupy teatralnej (kl. IV) z Białopola wspaniale zaprezentowało adaptację sceniczną bajki ks. Mieczysława Malińskiego „Jest taki kwiat”, uplasowali się na I miejscu w powiecie chełmskim. Opowieść przekazywała ponadczasową prawdę o tym, że dobro jest najpiękniejsze i najcenniejsze na świecie, a każdy człowiek, bez względu na to kim jest, może je pomnażać.
Komisja przyznała również indywidualną nagrodę dla szczególnie wyróżniającego się aktora- Kacpra Gałczyńskiego, który z energią, z wielkim zaangażowaniem oraz talentem recytatorskim wykreował postać królewicza Gustawa. Grupę do konkursu przygotowała polonistka Wanda Koza.
Uczniowie zaprezentowali przedstawienie także w swojej szkole dla uczniów kl. 0- VI, nauczycieli i rodziców.
Sukces w matematycznym konkursie
Krystian Tomasik - uczeń klasy VI b został wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie "Matematyczny Kangur 2019". Głównym organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie "Kangourou Sans Frontieres" z Francji. Polskim organizatorem centralnym jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Konkursowi patronują: Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne.
Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu, natomiast jego główną ideą jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy.
Opiekunem Krystiana była nauczycielka matematyki Beata Mojsiejuk.
Wrażliwe na piękno świata
Trzy uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu zdobyły nagrody w XVII Powiatowym Konkursie Poetyckim im. Pauliny Hołysz pod nazwą ,,Złote Pióro”. Konkurs został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Chełmie i Szkołę Podstawową w Strachosławiu.
II miejsce (w kategorii kl. IV- VI) uzyskała Hanna Gagoł- uczennica kl. VI, która napisała trzy przepiękne wiersze: „Krzyż”, „Moje marzenie”, „U nas, czyli na ziemi”. Wyróżnienie otrzymała także Karolina Jelinek z kl. IV za humorystyczny wiersz „Zabawa ze słonkiem”.
Zaś w kategorii kl. VII - VIII i gimnazjum II miejscem nagrodzono Wiktorię Jurczuk, która w swoich lirykach zastosowała piękne metafory o świecie uczuć. Jej wiersze: „Zastąp mi”, „Śnić”, „W zamęcie uczuć” pokazują, iż wyobraźnia poety jest niczym nie ograniczona, jak poezja, której nie obowiązuje czas i przestrzeń.
Uczennice do konkursu przygotowywała polonistka Wanda Koza.
Oprócz nagród książkowych młodzi poeci otrzymali tę najcenniejszą – almanach poezji, w którym znalazły się utwory wszystkich laureatów.
Na podium z ortografii
Noemi Słyk - uczennica kl. VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu uzyskała grawerowany dyplom laureata za zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Dyktandzie Szkolnym zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej.
W konkursie wzięło udział 1638 uczniów z całej Polski, w tym 250 z województwa lubelskiego. Noemi uzyskała maksymalną ilość punktów- 140.
Do Ogólnopolskiego Dyktanda Szkolnego przygotowywała się wraz z sześcioma koleżankami z kl. VI pod czujnym okiem polonistki Wandy Kozy.